עדכון מאיגוד החסות – אפריל 2015

Monday 27 כApr, 2015

תקופה מאתגרת: התחלנו במו”מ על תנאי ההעסקה והכרזנו על סכסוך עבודה

עובדים ועובדות יקרים,

רק לאחרונה ציינו בתזמון סמלי ויפה לא רק את חג החירות, כי אם גם את  סיום תקופת השקט התעשייתי הקבועה וכניסה למו”מ על ההסכם הקיבוצי המסדיר את תנאי ההעסקה של כולנו. כזכור, לפני 3 שנים נחתם אחרי מאבק, הסכם קיבוצי שהיטיב איתנו. בסוף חודש מרץ, כאמור,נכנסנו לתקופה של מו”מ על תנאי ההעסקה שלנו עם הנהלות העמותות – ענ”ב ו”אותות”.

כאן המקום לציין, שאמנם ההסכם היטיב מאוד, אך אין ספק שהדרך להעסקה הוגנת ומתגמלת, שנותנת את הכבוד הראוי לעבודת הקודש של כל אחד ואחת מכן, עודנה ארוכה.  קיימות עדיין בעיות שונות והצרכים העולים מהשטח רבים – ובראשם העובדה כי עובדים במקצועות השונים עדיין חשים כי הם אינם מתוגמלים כראוי על עבודתם. משום כך לא המתנו ונכנסנו לדיאלוג אינטנסיבי עם הנהלות העמותות, במטרה לייצר שיח פורה שיאפשר לנו להגיע להבנות ולשיפור של ממש בתנאי העסקתנו.

בעניין אחר, בחודשים האחרונים, לצערנו, ניכר כי הנהלת עמותת ענ”ב נהגה במספר מקרים שלא בתום לב. במקרים אלו פוטרו עובדים תוך התעלמות ענ”ב מהחובה לקיים הליך שימוע תקין; נוצרו בעיות בתשלום שעות נוספות במסגרות שונות דוגמת “מצפה ים”; שונה באופן חד צדדי נוהג תגמול העובדים הסוציאליים והרכזים בזמן ימי מחלה; והחלו להתקבע נוהגים בעיתיים שיש בהם משום פגיעה של ממש במרחב הפרטי של העובדים תוך הטלת ספק במקצועיותם ופגיעה באפשרותם לחלוק רשמים ותחושות עם עמיתיהם לעבודה. ניסיונות חוזרים ונשנים של הוועד להביא לשינוי בהתנהלות עמותת ענ”ב לא צלחו עד כה.

לאור המתואר כאן, ועד עובדי החסות קיבל לאחרונה שתי החלטות חשובות:

יינתן ייצוג משפטי למדריכה שפוטרה לאחרונה והגנה עליה בבית דין לעבודה.

אנחנו מכריזים  על סכסוך עבודה בעמותת ענ”ב.

המשמעות של הכרזה על סכסוך עבודה היא כבדת משקל ואנחנו מודעים לה; ההחלטה התקבלה עקב תחושה כי מוצו האמצעים השגרתיים לטיפול בבעיות שהוזכרו. ההכרזה על סכסוך העבודה בצמידות לתקופת המו”מ אינה קשורה למו”מ ולא נועדה לאיים על העמותות או לנסות להעלות את מחיר הדרישות, כי אם להביאן למצב של דיאלוג אמיתי עם העובדים בכל היבטי העבודה, ולשים סוף לקבלת החלטות חד צדדיות הנוגעות לשכרנו, עבודתנו וכבודנו כעובדים הנותנים את הנשמה, לא פחות.

 ועד עובדי ועובדות החסות לקח על עצמו משימה רבת אחריות ובעלת משמעויות כלכליות כבדות של ייצוג עובדת שפוטרה שלא כדין בבית הדין לעבודה; לצד זאת החלטנו להעלות את דמי הועד באופן סמלי, לכדי גבייה בגובה של 0.4%  מהשכר (עליה של 0.2%), וזאת במטרה לאפשר מימון של הייצוג המשפטי וניהול המו”מ והמשך עבודת השטח האינטנסיבית הנדרשים לצורך חתימה על הסכם קיבוצי חדש, שיביא לשיפור משמעותי בשכר של כולנו. הייצוג המשפטי הניתן לעובדים רלוונטי למקרים בהם מפוטרים עובדים בהליך לא חוקי או כחלק מפעילותם בהתארגנות העובדים.

 לצד כל זאת, אנחנו שמחים להודיע כי לאחר מפגשים עם עובדים רבים במהלך החודשים האחרונים, מפגשים שבהם הקשבנו לצרכים העולים מהשטח, גיבשנו טיוטת מסמכי דרישות לצורך המו”מ, מסמך שיש בו התייחסות לכל המקצועות והסקטורים של החסות. ניתן לקרוא את המסמך בקישור המצורף, וכמובן שנשמח לקבל הערות הנוגעות למו”מ עם העמותות.

אנחנו זקוקים לתמיכתכם/ן. רק במאמץ משותף ושילוב ידיים, נוכל להביא להישגים ושיפורים משמעותיים.

נשמח לעמוד לרשותכם/ן בכל דבר ועניין. אם תרצו לקחת חלק במהלך שיפור תנאי ההעסקה, ואם יש לכם/ן כל רעיון, השגה או שאלה, אנא כתבו אלינו: egud.hasut.hanoar@gmail.com

וכמובן, עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו: https://www.facebook.com/Egud.Hasut.Hanoar?fref=ts

ועד עובדי ועובדות חסות הנוער

אפשרות התגובות סגורה.